14. MS koordinátor beszámolója. (HA7PL)
Beszámoló a 2018. évi Monitoring System munkáról
A 2018-as évben 28 IARU R1-es tagszövetség koordinátora küldött rendszeresen havi jelentést a rádióamatőr sávokban fellelt intruder állomások jellemzőiről.
Ezeket a jelentéseket a R1 koordinátora összegezte, véleményt fűzött hozzájuk, majd egy havi összesítőben megküldte minden részvevőnek. Esetünkben ezek a havi összefoglalók felkerültek a szövetség honlapjára is, ha esetleg valaki érdeklődne a nem rádióamatőr rendeltetésű forgalmazások iránt, akkor onnan megismerhesse az adott állomás jellemzőit!
A kívánatos az lenne, hogy ne legyenek adataink az ún. betolakodó állomásokról, ami ideális, - még sokáig nem létező - állapotot jelentene. A valóság azonban egészen más, egyelőre messze vagyunk ettől. Az idei év „termésére” természetesen hatással van a terjedési állapot, a felső sávok rapszódikus viselkedése miatt kevesebb a megfigyelés.
Mint ismeretes, a rádióamatőr sávok alapvetően két csoportba sorolhatók. Egyrészt vannak a kizárólagos rendeltetésűek, amelyekben elvileg más rendeltetésű forgalom nem fordulhatna elő, valamint vannak azok, amelyek számunkra nem elsődlegesek, ezekben viszont kulturáltan együtt kellene élnünk más, nem amatőr forgalmakkal. Sajnos egyik feltétel sem teljesül maradéktalanul.
A kizárólagos sávokban pl. a 7 MHz-es ben gyakori „vendég” valamelyik afrikai ország nagy teljesítménnyel üzemelő műsorszóró állomása. 7120 kHz-en ha tetszene, gyakran hallgathatnánk az AM modulációval dolgozó Rádió Hargeis Szomália műsorát, vagy a 7140 és 7180 kHz-en, különböző műsoridőben vehető Rádió Eritreát. Ez utóbbit korábban fehér zaj modulációval sokáig zavarta a Rádió Etiópia.
Ezek az állomások masszívan ragaszkodnak ezekhez a frekvenciákhoz annál is inkább, mivel például a Rádió Hargeis Szomália esetében a beüzemelő - egyébként rádióamatőr hívójeles - „szakemberek” elfelejtették a technikai személyzetet megtanítani a frekvenciaváltáshoz szükséges nem túl bonyolult műveletekre. A másik két állomás ma már békésen „fütyül” az SSB vételben, de korábban zavaró adás formájában rendszeres harcot folytattak egy etiópiai ellenérdekelt állomással. Ezen manővereknek persze a rádióamatőrök „itták” meg a levét.
Nem lehet szó nélkül elmenni két másik, 7 MHz-es frekvencia nem rádióamatőrhöz méltó használata mellett sem. Ez a két frekvencia már néhány éve elveszett a rádióamatőrök számára. 7050 és 7055 kHz-ről van szó. Rendszeresen használják őket a szemben álló felek propaganda célokra, rádióműsort tranzitálnak, zenét, éneket, káromkodást sugároznak megállíthatatlanul!
A sávban a fentieken kívül szinte természetesen gyakran hallhatók katonai rendeltetésű adások is, elsősorban különböző frekvenciákon, különböző paraméterekkel dolgozó gépi adások, pl. F1B, ritkábban F1A, vagy PSK2 modulációval. Ezek között is vannak stabil frekvenciák, amelyeken időről-időre feltűnnek az adott viszonylat forgalmai. Néhány esetben titkosszolgálatok is igénybe vesznek rejtjelzett üzeneteik továbbítására kizárólagos rádióamatőr frekvenciákat.
Sokáig „élvezhettük” a 4765 kHz-es alapfrekvencián dolgozó Rádió Tajik műsorszóró 3. harmonikusát, amely 14295 kHz köszönt be hosszú időn keresztül. A meghibásodott kimeneti szűrő cseréjére kb. két év után került sor, dacára a javításra vonatkozó hivatalos felszólításoknak.
A másodlagos rádióamatőr rendeltetésű sávok esetében – 3,5 és 5 MHz – elvileg az amatőröknek kötelességük lenne eltűrni a más rendeltetésű állomások által okozott – nem szándékos – zavarást! Újabban ez a kitétel sem teljesül, olyannyira, hogy egyes országokban el is marasztalják azokat, akik nem ennek a szellemében ténykednek. Gyakran lehet hallani pl. olyan szándékos zavarást amatőrök részéről, akik a jogosan ott dolgozó hivatalos, vagy katonai rendeltetésű forgalmakat igyekeznek a frekvenciáról elűzni. Ráállnak az F1B üzemódban dolgozó állomás valamelyik vivőjére és pont, vagy vonás sorozatokkal, vagy csak értelmetlen rövid és hosszú jelekkel kitartóan próbálják menekülésre késztetni a jelentős technikai fölénnyel működő adást! Ez a próbálkozás sikertelen, értelmetlen és etikátlan, ami miatt egyes amatőröknek már meggyűlt a bajuk az adott ország frekvenciafelügyeletével!
Ugyancsak nagyon kedvelik a rádióamatőr sávokat a különböző tengereken, óceánokon halászók. Közülük elsősorban a spanyolok tűnnek ki szorgalmukkal. Rendkívül széles skálán képesek engedély nélkül kommunikálni.
Végül megemlítem, hogy az SDR vevők felhasználásával meglehetősen pontosan behatárolható egy-egy adás valószínű körzete, amely további lehetőségeket nyújt a monitoringozó állomásoknak, főleg az illegális adások vonatkozásában, amelyekből szintén előfordul néhány. Ha megfelelő pozícióban elhelyezkedő SDR vevőket alkalmazunk erre a célra, akkor nagy valószínűséggel behatárolhatók az ilyen jellegű adások.
Amennyiben valaki a részletesebb adatokra kíváncsi, javaslom a honlap megfelelő rovatának tanulmányozását! Szívesen veszem azt is ha valaki besegít ebbe a munkába! Ezúton mondok köszönetet HA5MNA-nak aki esetenként él ezzel a lehetőséggel!
Dallos László, HA7PL
MRASZ MS koordinátor