03. RH szakág beszámolója. (HA6PX)
Beszámoló az RH szakág munkájáról
A rádióforgalmi versenyzés többnyire otthoni elfoglaltság, arra a szövetségnek a más szakágaihoz képest lényegesen kisebb rálátása, hatása van.
A Rövidhullámú Országos Bajnokság szokásosan az év első hazai versenye volt. 2018-ban másodszor rendeztük az új szisztéma szerint. A kiírás és az értékelés együttesen segítette elő a verseny becsületének helyreállítását. A résztvevők száma lassan növekszik. Sajnálatosan a szigorú szabályok ellenére volt olyan csapat amely a régi trendet követve próbált tisztességtelen előnyhöz jutni.
A HA-DX a szokásos formában került megrendezésre. Az értékelés több hibát tartalmazott és a külföldi versenyzőkkel kapcsolatos kommunikáció sem volt kielégítő. Ennek ellenére a HADX-nek stabil helye van a versenynaptárban, de alapos ráncfelvarrásra szorul és komoly marketingtevékenységet kell kifejteni annak érdekében, hogy emelhessük a színvonalat. Köszönet illet mindenkit aki a részvételével segítette a verseny népszerűsítését.
2018-ban Németországban rendezték a WRTC-t. Hazánkat a fiataloknak fenntartott lehetőséggel élve Varró Tamás HA8RT bíróként pedig Weisz László HA3NU képviselte. A válogatási elvek nem kedveztek a magyaroknak de sajnos a WRTC2022-remég nehezebb lesz bejutni.
Évek óta problémát jelent a magyar HQ csapat szervezése. Két héttel a verseny előtt még vadászni kellett a jelentkezőket. A Minősítési Szabályzatban lefektetett válogatási elvek nem érvényesülhettek, hiszen gyakorlatilag nem volt elegendő jelentkező a feladatra. Erős a gyanúm, hogy a költségtérítés címén szétosztott pénz nélkül egyszerűen nem lett volna csapat.
Fentiek és az eredmények fényében erősen kétségesnek tartom, hogy ezt a tevékenységet az eddigi módon kellene dotálni és szervezni.
Változott a Rádióforgalmi Versenyszabályzat. Olyan diszkriminatív elemek kerültek ki a szabályzatból amelyet a döntéshozók csak akkor tartottak fontosnak, ha haragos volt az illető. Ilyenek a /p-re, SO/MO -ra vonatkozó szabályok és a remote állomások tiltása.
Változott a Minősítési Szabályzat. Annak az elvnek a következményeként, hogy a sportminősítéseket a szövetség végzi felülvizsgáltuk a meglévő rendszert és kevesebb versennyel számolunk a 2020-as versenyidénytől. A hazai versenyeket és azokat amelyeken a szövetségnek fontos sportolóink jó szereplése, magasabb szorzóval számítjuk alacsonyabb minősítési küszöbszámok mellett.
Bevezetésre kerültek az utánpótlás kategóriák a minősítési szabályzatban. Ezzel tartoztunk a fiataloknak, mert eddig a többi szakággal ellentétben rádióforgalomban nem volt külön kategória az utánpólás-korúak részére.
Eredményes vizsgafelkészítést tartottunk és kifejezetten versenyzési tematikájú táborozásokat versenyállomás-látogatásokat tervezünk azoknak a fiataloknak akik már szereztek rádióengedélyt vagy közvetlenül előtte állnak. A versenykészségek elsajátítása és fejlesztése nem megy olyanok nélkül akiktől ezt idejében - azaz minél előbb - elsajátíthatják a kezdő korosztály tagjai.
Általánosan elmondható, hogy összességében a versenyzési morál javul. Volt ugyan még több QTH-ról forgalmazás és gyanús LP kategóriák valamint egyesek "nem értik" az ASSISTED/NON_ASSISTED közti különbséget de a kis számú érintetten kívül nem romlik a magyar állomások nemzetközi megítélése.
HA6PX-Csaba